Croaţia, remiză cu Islanda la Euro 2010

0
2369

Croaţia, vicecampioana mondială, a terminat la egalitate, 26-26, cu Islanda, în primul meci din grupa principală 1 din cadrul Campionatului European de handbal masculin care are loc în Austria.

Islanda, vicecampioana olimpică, a condus în cea mai mare parte a timpului, având şi avantaj de patru goluri pe tabelă. Totuşi, nordicii au smuls egalul printr-un gol marcat în ultimul minut, de Robert Gunnarsson.

Norvegia, graţie unui portar în zi mare, Steinar Ege – 22 de mingi salvate, a reuşit o victorie cu 30-27 în faţa Austriei, chiar dacă scandinavii nu au dominat meciul.

Campioana mondială en titre, Danemarca, s-a impus lejer în faţa Rusiei, câştigând la şase goluri, 34-28, dar după 40 de minute echilibrate.

În clasament, pe primul loc se află Croaţia, cu 5 puncte, urmată de Islanda, 4 p, Danemarca, 4 p, Norvegia, 4 p, Austria, 1 p, Rusia, 0 p.

Primele două clasate se vor califica în semifinale.